Jak przyspieszyć działanie strony WordPress – najlepszy poradnik [34 wskazówki]

Czy Twoja witryna WordPress działa zbyt wolno? Oto jak przyspieszyć WordPress bez programowania. Szybkie ładowanie zwiększy zadowolenie odwiedzających i pomoże SEO.

Jak przyspieszyć działanie strony WordPress

Powolne ładowanie strony jest dużą wadą Twojej witryny. Google i inne wyszukiwarki mają niekorzystny wpływ na powolne witryny w procesie wyszukiwania. Dlatego optymalizacja SEO sama w sobie nie wystarczy, aby zwiększyć ruch w witrynie. Musisz także zoptymalizować jego prędkość.

Oprócz samych wyszukiwarek, powolne ładowanie strony jest również minusem w innej perspektywie. Uwaga internautów spada po siedmiu sekundach. Jeśli witryna nie ładuje się w tym przedziale czasowym, wielu z nich wychodzi. Jeśli więc chcesz, aby pozostali na stronie i chętnie do ciebie wrócili, musisz zoptymalizować jej szybkość.

I jeszcze jeden powód: niektóre wyszukiwarki zaczęły już karać wolne strony, przesuwając je do niższych pozycji wyszukiwania.

Zmierz szybkość witryny

Aby dowiedzieć się, jak szybka jest Twoja witryna, nie wystarczy po prostu zmierzyć czas ładowania na Twoim komputerze. Witryna, którą często odwiedzasz, ładuje się szybciej na Twoim PC. Jest to spowodowane tymczasową pamięcią przeglądarki, w której przechowuje dane podczas przeglądania. Gdy ponownie odwiedzasz witrynę, dane są pobierane z tej pamięci, a strona jest wyświetlana szybciej. Zależy to również od położenia geograficznego użytkownika.

Dlatego zalecam mierzenie prędkości za pomocą specjalnych narzędzi, takich jak Pingdom lub Google Pagespeed. Jeśli mierzysz czas ładowania mniejszy niż 2 sekundy, to jest „całkiem” w porządku. Jeśli nie, zalecam zwiększenie prędkości. Aby uzyskać bardziej szczegółowe informacje, użyj GTmetrix.

Nástoj na meranie rýchlosti pingdom
Narzędzie do pomiaru prędkości Pingdom

Zidentyfikuj przyczyny spowolnienia

Strona jest spowolniona z powodu kilku rzeczy. Najczęściej obejmują:

 • nieprawidłowo skonfigurowany serwer hostingowy,
 • źle zakodowane wtyczki lub zbyt wiele zainstalowanych i nieużywanych wtyczek,
 • rozmiar strony internetowej – w tym przypadku dotyczy to głównie obrazów, które nie są zoptymalizowane dla stron internetowych,
 • zewnętrzne skrypty, takie jak czcionki, reklamy i inne.

Użyj wtyczki pamięci podręcznej WordPress

Według oficjalnego przewodnika optymalizacji WordPress, wtyczka hostingu i pamięci podręcznej to dwa najważniejsze czynniki wpływające na szybkość.

Buforowanie WordPressa może przyspieszyć twoją stronę do 2 – 5 razy. Działa na zasadzie zapisywania kopii strony internetowej w pamięci serwera, gdy tylko zostanie załadowany po raz pierwszy. Ta kopia służy następnie innym odwiedzającym stronę. Zmniejsza to obciążenie serwera i uzyskasz lepszą wydajność strony.

Sam WordPress nie zawiera pamięci podręcznej, więc będziesz potrzebować innej wtyczki. Najlepsze są WP rocket, WP Super CacheW3 Total Cache.

Zauważyłem, że w wielu głosowaniach na Facebooku ludzie uważają rakietę WP rocket:za najlepszą:

Facebook- hlasovanie o najlepšom WordPress cache plugine
Facebook- Głosowanie na najlepszą wtyczkę do pamięci podręcznej WordPress 

Przetestowałem wszystkie 3 wymienione wtyczki pamięci podręcznej. Osiągnąłem najlepsze wyniki z WP rocket. Różnice między tymi wtyczkami są w ułamkach sekundy, ale każda milisekunda pomaga uzyskać wyższy wynik wyszukiwania (Google SERP).

Ponadto spodobała mi się łatwość instalacji i funkcje, które wykraczają poza inne wtyczki – na przykład może zoptymalizować bazę danych, której WP Super Cache i W3 Total Cache nie zdołały wykonać w czasie testowania.

Dlatego postanowiłem zainwestować i kupić. Od tego czasu używam tej wtyczki tylko do optymalizacji mojej strony. Jeśli masz stronę internetową jako hobby, użyj jednej z darmowych nazwanych wtyczek buforujących. Przede wszystkim upewnij się, że używasz niektóry! 😉 To chyba najbardziej wpływowa rzecz, aby przyspieszyć działanie sieci.

WP Rocket vs. iné kešovacie pluginy
WP Rocket vs. inne wtyczki buforujące

Użyj wysokiej jakości hostingu

Powszechnie wiadomo, że wydajność hostingu ma duży wpływ na szybkość witryny. Dlategone skrupulatnie wybierz odpowiedni hosting. Najlepszym hostingiem WordPress jest moin zdaniem home.pl. Możliwym rozwiązaniem jest także przejście na własny serwer wirtualny.

Użyj poprawnych formatów obrazu

PNG jest nieskompresowany (tzn. większy rozmiar pliku) i dlatego najlepiej nadaje się do prostych obrazów, w których nie ma wielu różnych kolorów. JPEG to format skompresowany (mniejszy rozmiar pliku), nieznacznie obniżający jakość obrazu, ale jest mniejszy i używany do obrazów z dużą ilością kolorów.

Zmniejsz rozmiar obrazów

Plugin Compress JPEG & PNG images
Wtyczka Compress JPEG & PNG images

Obrazy są ważne dla ruchu w witrynie. Badania wykazały, że 80% ludzi czyta raczej tekst, który nie jest tylko czarno-biały. Kolory także promują percepcję. Jednak niepoprawnie zoptymalizowane pliki jpg i png zajmują zbyt wiele miejsca. Ponadto duże pliki wymagają więcej czasu do pobrania.

Aby poprawić wydajność swojej witryny, musisz zoptymalizować rozmiar swoich obrazów. Nie musisz się martwić o zmiany jakości wyświetlania. Możesz to zrobić poprawnie podczas edycji obrazu – niektóre programy graficzne zawierają funkcję zapisywania na stronie internetowej.

W tym celu możesz również zainstalować specjalną wtyczkę. Używam wtyczki o nazwie Compress JPEG & PNG images z TinyPNG. Osiągnąłem z nim najwyższą procentową optymalizację obrazów.

Plugin ewww image optimizer
Wtyczka ewww image optimizer

Mam również dobre doświadczenia z EWWW Image Optimizer (w darmowej wersji tutaj) lub WP Smush.it (w darmowej wersji tutaj).

Wtyczki te dostosowują jakość i rozmiar obrazów podczas przesyłania ich do WordPress bez odzwierciedlenia ich jakości. Ponadto mogą również zoptymalizować obrazy, które już masz na stronie internetowej.

Ustaw stopniowe ładowanie obrazu

Lazyload - nastavenie
Lazyload – ustawienie

Możesz także zwiększyć szybkość swojej strony WordPress, ustawiając obciążenie obrazów (tak zwany lazy load). Podczas otwierania strony ładowane są tylko te, które są widoczne. Inne pobierają stopniowo, gdy użytkownik przesuwa stronę w dół. Przyspieszy to widok strony.

Ta funkcjonalność może być dostarczona przez wiele wtyczek. Dla mnie zapewnia to wtyczka WP Rocket, o której wspomniałem wcześniej.

Przejdź do php 7

PHP 7 obsługuje ponad dwa razy więcej żądań na sekundę niż starsze wersje:

WordPress - php7
Źródło: blog.digitalocean.com

Oznacza to, że php 7 jest średnio 2 do 3 razy szybszy niż php 5. Dlatego zdecydowanie polecam aktywowanie go na hostingu, jeśli nadal go nie masz.

Jeśli nie widzisz wersji php, na której działa Twoja witryna, możesz ją łatwo wyświetlić za pomocą wtyczki Display PHP Version:

WordPress - ako zistiť verziu PHP
WordPress – jak znaleźć wersję PHP

Musisz jednak uważać i testować poprawnie, jeśli Twoja strona go obsługuje – na przykład używając wtyczki PHP Compatibility Checker. Może masz jakieś przestarzałe wtyczki i pojawią się komunikaty o błędach. W takim przypadku rozważałbym pozbycie się takich wtyczek.

Usuń nieużywane wtyczki

Zainstalowałeś wiele wtyczek podczas tworzenia i edytowania swojej witryny. Jednak nieużywane (nieaktywne) wtyczki mogą również spowolnić działanie witryny.

Usuń tylko te wtyczki, których nie używasz. Procedura usuwania jest prosta: Znajdź wtyczki w menu Wtyczki. Wybierz wtyczkę, którą chcesz usunąć, i wyłącz ją. Następnie usuń ją.

Používajte HTTP/2

Porovnanie rýchlosti HTTP/1 vs HTTP/2
Porównanie prędkości HTTP/1 vs HTTP/2

Większość nowoczesnych przeglądarek obsługuje już HTTP/2. Ten protokół jest znacznie szybszy niż oryginalny HTTP/1.1. W tym narzędziu sprawdź, czy twój hosting obsługuje HTTP/2.

keycdn: HTTP/2 test
keycdn: HTTP/2 test

Ustaw pamięć podręczną php na hosting

Ustaw cache php na twoim hostingu – opcache dla php 5.4+ php 7. xcache dla php 5.3 i niższych wersji.

Websupport - nastavenie php cache
Websupport – ustawienia pamięci podręcznej php

Zaktualizuj swoje wtyczki

Oprócz usuwania nieużywanych wtyczek, musisz regularnie aktualizować te, które pozostawiłeś na stronie. Poprawi bezpieczeństwo, zapewni lepsze opcje i wpłynie na szybkość WordPress.

Regularnie aktualizuj WordPress

Konieczne jest również regularne aktualizowanie rdzenia samego WordPress.

Zaktualizuj motyw

Twórcy motywów regularnie aktualizują poszczególne motywy. Musi być regularnie aktualizowana, aby zapewnić lepszą funkcjonalność i optymalizację witryny. Zwiększa to również jej bezpieczeństwo. Ponadto aktualizacje często zawierają nowe funkcje i usuwanie drobnych błędów, które pojawiły się w motywie.

Optymalizacja bazy danych

WP Rocket - optimalizácia databázy
WP Rocket – optymalizacja bazy danych

WordPress przechowuje również niepotrzebne dane. Aby zoptymalizować szybkość witryny, czasami konieczne jest wyczyszczenie jej bazy danych. W tym celu używam WP Rocket. Usuwa usunięte komentarze, aktualizacje, automatyczne koncepcje artykułów, SPAM w komentarzach i inne. Odpowiednimi wtyczkami do tego celu są również WP OptimizeWP Sweep.

Użyj AMP (Accelerated Mobile Pages)

Accelerated Mobile Pages (AMP) to projekt Google, dzięki któremu strony mobilne ładują się szybciej. Możesz także łatwo rozpoznać je na telefonie komórkowym za pomocą błyskawicznego znaku w wynikach wyszukiwania Google:

Ako rozoznať AMP od Google na mobile
Jak rozpoznać Google AMP na telefonie komórkowym

Możesz już mieć technologię AMP dołączoną do motywu lub możesz dołączyć ją do oficjalnej wtyczki AMP for WordPress.

Wyłącz emoji

Użyj domyślnego emoji przeglądarki użytkownika zamiast ładować emoji z WordPress.org, aby zmniejszyć liczbę zewnętrznych zapytań do serwera. Jest to również coś, co zapewnia mi WP Rocket:

Zakázať emoji
Wyłączyć emoji

Optymalizacja motywu

Wybierając motyw WordPress, nie patrz tylko na jego wygląd, cenę i funkcje. Użyj prostszego motywu i zwiększ jego funkcjonalność za pomocą odpowiednich wtyczek.

Możesz także kupić niektóre motywy premium, które są zoptymalizowane pod kątem szybkości. Jeśli zdecydujesz się na zmianę motywu, uważnie przestudiuj sposób przełączania na nowy motyw bez utraty danych i ustawień.

Minifikacja (kompresja) plików CSS i JS

Minifikácia súborov
Minifikácia súborov

Minify HTML, CSS, JS. Minifikacja zwiększy szybkość stron WordPress. Możesz użyć darmowej wtyczki Autoptimize, lub możesz to zrobić za pomocą WP Rocket.

Ustaw odroczone ładowanie JavaScript

Optymalizacja szybkości strony WordPress wpływa również na ładowanie JavaScript. Jest to częsty problem, który spowalnia widok strony. Jeśli umieścisz kilka zewnętrznych bibliotek plików na górze strony, przeglądarka rozpocznie ich pobieranie i przetwarzanie. Reszta strony zostanie załadowana dopiero po. Możesz także użyć WP rocket do ustawienia odroczonego ładowania JavaScript (zwanego także deferred JavaScript):

Odložené načítanie JavaScript
Odroczone ładowanie JavaScript

Nie zapisuj wideo bezpośrednio w WordPress

Pełne wideo można również przechowywać na stronie WP. Nie polecam tego jednak w celu optymalizacji prędkości. Zajmują za dużo miejsca. Zamiast tego użyj linku do YouTube, Vimeo lub VideoPress. Po prostu skopiuj adres URL do swojego posta, aby wkleić do niego wideo.

Użyj wyciągi

Nie musisz wyświetlać całych postów na stronie głównej i archiwach. Wyciąg (w języku angielskim excerpt) oszczędza czas i przestrzeń. Ponadto odwiedzający witrynę przeoczą wiele motywów, które mogą go zainteresować. Nie przeczyta tylko jednego posta. To ustawienie zależy od wybranego motywu, co oznacza, że wybrany motyw może go nie obsługiwać.

Zhrnutie článku
Wyciąg artykułu

Podziel komentarze na kilka stron

Możesz także zwiększyć szybkość witryny WordPress, dzieląc komentarze. Starsze komentarze mogą nie być widoczne natychmiast po załadowaniu artykułu. Możesz je zapisać oddzielnie. Aby to zrobić, przejdź do Ustawienia »Komentarze i zaznacz opcję Podziel komentarze na strony.

Rozdelenie komentárov
Podział komentarzy

Użyj CDN

CDN- Content Delivery Network
CDN- Content Delivery Network

CDN (Content Delivery Network)to technologia rozpowszechniania treści na wielu serwerach, które znajdują się w różnych miejscach na świecie. Lokalizacja serwera wpływa również na szybkość witryny WordPress w zależności od odległości geograficznej dostawcy hostingu i witryny odwiedzającego. Układ serwera pomaga odwiedzającym szybciej dotrzeć do jego zawartości.

Następujące CDN uważam za najlepsze: Cloudflare, KeyCDN, StackPath (MaxCDN) i Sucuri CDN.

JJednym z najpopularniejszych CDN, który jest darmowy w podstawowej wersji, jest Cloudflare.

Moim zdaniem warto pomyśleć o CDN tylko z dużymi stronami internetowymi z ruchem z różnych części świata.

Użyj szybkiego suwaka

Użyj odpowiedniej wtyczki suwaka, aby przyspieszyć witrynę WordPress. Suwaki poprawiają projektowanie stron internetowych, ale często spowalniają pracę, nawet jeśli masz zoptymalizowane obrazy. Może to być spowodowane słabym kodowaniem wtyczki. Najszybszą wtyczką suwaka WordPress jest Soliloquyi. Należy do wtyczek premium. Dobrze znany Revolution Slider nie radził sobie zbyt dobrze w testach prędkości

Porovnanie rýchlosti WordPress sliderov
Porównanie prędkości suwaków WordPress. Źródło: soliloquywp.com

Moim zdaniem, jeśli chodzi o szybkość, najlepiej jest całkowicie unikać suwaków, jeśli to możliwe.

Użyj szybszej wtyczki do galerii

envira-galery1

Jeśli masz dużo obrazów, zdjęć i galerii na swojej stronie, szybsza wtyczka galerii może ci również pomóc. Użyj wtyczki zoptymalizowanej pod kątem szybkości. Polecam wtyczkę premium Envira Gallery. Możesz stworzyć z nią galerię zdjęć i wideo. W przypadku mniejszej liczby zdjęć wystarcza podstawowa galeria motywu.

Podziel długie posty na wiele stron

Jeśli masz posty na stronie, które skupiają się bardziej na poszczególnych tematach i zajmują dużo miejsca, skracasz szybkość ładowania strony. Aby uniknąć niepotrzebnych opóźnień ładowania, podziel je na kilka części. WordPress oferuje również rozwiązanie dla takiego wysyłania. Ustawienie podziału jest możliwe za pomocą znacznika

<!––nextpage––>

Umieść go w edytorze tekstu, w którym chcesz podzielić artykuł. Pomoże to zwiększyć szybkość witryny WordPress.

Zmniejsz ładowanie treści z innych stron internetowych

Wiele motywów WordPress ładuje zawartość z innych stron internetowych. Są to zdjęcia z zewnętrznych źródeł takich jak Google, Facebook i tak dalej. Wiele z nich ładuje się szybko, więc łatwiej jest załadować je od strony trzeciej, niż umieścić je bezpośrednio w witrynie.

Jeśli jednak Twoje wtyczki używają zbyt dużo tej zawartości, może to spowolnić działanie witryny. I to jest problem. Konieczne jest zmniejszenie obciążenia zewnętrznych żądań http poprzez połączenie ich w jeden plik lub wyłączenie poszczególnych skryptów.

WP Rocket - zakázať zdieľanie
WP Rocket – zabronić udostępnianie

Ogranicz zapisywanie zmian postów

Możesz także przyspieszyć witrynę WordPress, ograniczając przechowywanie wersji do postów, które zajmują również miejsce. Można temu zapobiec, dodając prosty kod do pliku wp-config.php:

define( 'WP_POST_REVISIONS', 4 );

Ten kod pozwala zapisać cztery ostatnie zmiany. Starsze zmiany zostaną automatycznie usunięte. Używam do całkowitego wyłączenia wersji – można to zrobić, wstawiając 0 zamiast 4.

Ustaw pamięć podręczną HTTP bezpośrednio na serwerze

Skutecznym rozwiązaniem przyśpieszającym działanie witryny WordPress jest skonfigurowanie pamięci podręcznej HTTP bezpośrednio na serwerze hostingowym.

Wyłącz nieużywane funkcje predefiniowane

NMożliwe jest wyłączenie niektórych funkcji w celu zwiększenia szybkości witryny WordPress. Na przykład nie wszyscy potrzebują Emoji lub pingbacków. Na przykład pomocna będzie wtyczka WP Disable. Możesz także ograniczyć komentowanie i obsługę XML-RPC – na przykład za pomocą wtyczki Disable XML-RPC.

Wyłącz łączenie i kradzież treści (Hotlinking)

Każda strona wysokiej jakości jest prędzej czy później zagrożona kradzieżą treści. Może się tak zdarzyć, że inne witryny będą wyświetlać Twoje zdjęcia bezpośrednio z adresu URL, zamiast przesyłać je na własne serwery. Ten proces spowalnia Twoją witrynę. Możesz temu zapobiec, dodając następujący kod do pliku .htaccess

#disable hotlinking
RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^$
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http(s)?://(www\.)?jurosko.pl [NC]
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http(s)?://(www\.)?google.com [NC]
RewriteRule \.(jpg|jpeg|png|gif)$ – [NC,F,L]

Jak przyspieszyć stronę WordPress – Podsumowanie

Moim zdaniem najważniejszymi kryteriami są wysokiej jakości hosting, dobra wtyczka pamięci podręcznej, optymalizacja obrazu i wybór odpowiedniego motywu.

Czy podoba Ci się ten poradnik? W takim razie zaznacz like ? Jeśli masz jakieś wskazówki i porady i chciałbyś podzielić się nimi z innymi, zapisz je w komentarzach ?

[avg] ([per]) [total] ocen
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny? Wesprzyj mnie jego udostępnianiem. 👍
WordPress Návod v PDF
Jestem 30-letnim programistą WordPress z wieloletnim zaangażowaniem w ten CMS.

3 KOMENTARZE

 1. Dzień dobry,
  Jestem lekarzem od bardzo wielu lat pracującym w Tanzanii a także poprzednio innych krajach.Moje życie dostarcza mi wiele ciekawych spostrzeżeń i wrażeń którymi chcę dzielić się z ludźmi. W tym celu przed wielu laty założyłem stronę internetową przy pomocy dostępnego wówczas Microsoft Front Page. Przy przenosinach strony na hosting – nazwa.pl utraciłem książkę gości z cennymi dla mnie wpisami, na szczęście mam kopie.
  Chciałbym utworzyć moją stronę internetową w WordPress i umieścić w niej Książkę Gości także z dawnymi wpisami z Pana pomocą, oczywiście za wynagrodzeniem.
  Pozdrawiam, czekam na w miarę pilną odpowiedź
  Ryszard Jankiewicz

 2. W jednej ze stron używałem edytora WP Bakery i nie dawało się go już bardziej przyspieszyć. Dość mocno przyspieszyło po instalacji i konfiguracji wtyczki Asset CleanUp. Można za jej pomocą wyłączyć wiele zbędnych plików css oraz JS. Najwięcej jednak dała migracja na Gutenberga – trochę bolało ale się opłaciło.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here